Resan börjar i Kapstaden, med flera mycket intressanta turer med kunniga engelsktalande guider. Du kommer bland annat besöka Table Mountain, Taffelberget, som med sin platta topp blivit ett landmärke för Kapstaden. På bergets västra sida går en linbana upp till toppen, från vilken man har en fantastisk utsikt över staden.
Du kommer även göra ett besök till Cape Point, naturreservat i Table Mountain National Park. Här finns ett rikt växtliv och 250 fågelarter.
Resan avslutas sedan med 3 nätter i det mycket vackra vindistriktet och under dessa dagar har du en egen hyrbil så du själv kan utforska omgivningarna.
Reseupplägg
Dag 1
Flyg från Sverige till Kapstaden på kvällen.
Dag 2
Du möts vid ankomst och körs till hotellet som ligger i hjärtat av det historiska Kapstaden. Här bor du 7 nätter.
Boende: Cape Heritage Hotel
Måltider: Frukost
Dag 3
Stadsrundtur halvdag i Kapstaden med besök till Table Mountain.
Boende: Cape Heritage Hotel
Måltider: Frukost
Dag 4
Halvdagstur till kåkstad i kombination med besök till Robben Island.
Boende: Cape Heritage Hotel
Måltider: Frukost
Dag 5
Heldagstur till Godahoppsudden med besök till sälkoloni, Cape Point m.m.
Boende: Cape Heritage Hotel
Måltider: Frukost
Dag 6-9
Hyrbil levereras till hotellet. Ni bor fortfarande i Kapstaden.
Boende: Cape Heritage Hotel
Måltider: Frukost
Dag 9-12
Du avslutar resan med 3 nätter på historiska d'Ouwe Werf mitt i Stellenbosch i vindistriktet. En av dagarna ingår guidad heldagstur med besök till vingårdar.
Hyrbil från Kapstaden vidare till det vackra vindistriktet.
Boende: d’Ouwe Werf
Måltider: Frukost
Dag 12
Du lämnar hyrbilen på Kapstadens flygplats och reser hemåt.